odezw1

 

Odezwa do Przedstawicieli Narodów Całego Świata to tekst przyjęty na zgromadzeniu Dail Eireann – Parlamentu Irlandzkiego, w styczniu 1921 roku.

Miał on na celu poparcie walki Irlandii o niepodległość. Dokument przedstawiał dramatyczny stan gospodarki i zbrodnie dokonane przez Anglików.

Nasze wspólne losy, krajów, które uzyskały niepodległość po I wojnie światowej ciągle splatały się i umocnienie wspólnych korzeni jest ważne. Bo wspólna jest walka o niepodległość.

Polska nie jest wymieniona w Dokumencie, jednak stałe są odniesienia do naszego kraju, który w pełni popierał  Irlandię w walce o wolność.

Arthur Griffith irlandzki polityk i pisarz  porównywał Polskę do Irlandii:

Polacy trzykrotnie próbowali odzyskać swoją niepodległość. Ponieśli klęskę. Irlandczycy w tym samym czasie cztery razy próbowali osiągnąć ten cel. Metody zwycięzców w obu przypadkach były podobne i te metody budowały znaczącą sympatię dla Polski w krajach poza granicami.

Dokument – reprint Odezwy został wydany  w 2016 roku, w Poznaniu  przez Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu , przy wsparciu Fundacji Kultury Irlandzkiej i Instytutu Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Odezwa zawiera również wykaz dwustu siedemdziesięciu obywateli irlandzkich, zamordowanych przez władze angielskie w okresie 1920-21.

 

 

 

 

 

Advertisements