Irlandia – strona główna

book1

Tańce polskie przybyły do Irlandii około 1840 roku.

Do irlandzkiego Donegalu dotarli wtedy polscy żołnierze z Legionów Dąbrowskiego.

Do dziś mazurki gra się głównie na północnym zachodzie Irlandii.

Różnią się od polskich akcentowaniem w drugim takcie, co daje im unikalne brzmienie.

Muzyk Caoimhín Mac Aoidh napisał książkę „Od Mazowsza do Meenbanad”, gdzie przedstawia historię mazurków w Irlandii. Odnalazł  32 różne rodzaje irlandzkich mazurków.

Grał z wieloma sławami z Donegalu. Jest założycielem Cairdeas NA bhFidléirí  – Irish Traditional Music Archive / Taisce Cheol Dúchais Éireann – Archiwum Tradycyjnej Muzyki Irlandzkiej.

Caoimhín jest autorem wielu książek, zbiorów i artykułów poświęconych tradycji muzycznej rejonu Donegal. Prowadzi wykłady związane z tradycyjną muzyką irlandzką.

Zbiór dokumentuje pełny repertuar tradycyjnych mazurków z rejonu Donegal, jak również ostatnio skomponowanych przez skrzypków z Donegalu.

Zbiór ten zawiera 32 transkrypcje znanych mazurków. Książka zawiera audio CD wszystkich utworów z występów Tommy Peoples Seamusa Gibsona, Mairead Ní Mhaonaigh Martina McGinley’a a także Caoimhín i Niall Mac Aoidh.

Zbiór zawiera również DVD ilustrujące wykonanie polskiego mazurka w wykonaniu Tomasza Sadlakowskiego i Małgorzaty  Szylko.

Irlandzkie formy mazurka na płycie DVD są wykonywane przez legendarnych skrzypków Croaghs Vincenta, Jimmy i Peter Campbell’a. Pakiet ten zapewnia użytkownikowi możliwość nauczenia się melodii mazurka a także kilku tańców tradycyjnych, jak są one wykonywane w hrabstwie Donegal.

Ta praca jest doskonałym przykładem tego, jak w przeszłości, wielki geniusz artystyczny jednego regionu Europy mógł być z powodzeniem przyswajany przez inne narody i adaptowany do innej kultury. Witold Sobków, Ambasador RP w Irlandii (2002-2006).

Caoimhín Mac Aoidh: Friend of the Fiddlers

Advertisements