Irlandia – strona główna

Casimir_Markievicz  Dunin Markiewicz

Kazimierz Dunin-Markiewicz urodził się w 1874 roku w polskiej rodzinie ziemiańskiej, w majątku Żywotówka (dziś Ukraina). Studiował prawo, później malarstwo w Kijowie i w Paryżu, gdzie wystawiał swoje obrazy.Casi

Po śmierci pierwszej żony, ożenił się w 1900 roku z Constance Gore-Booth (później wybitną działaczką irlandzkiego ruchu narodowego, bojowniczką o niepodległość Irlandii, najsławniejszą kobietą związaną z Powstaniem Wielkanocnym 1916 r. Poznali się jako studenci malarstwa w Paryżu. Osiedli w Irlandii, gdzie Kazimierz osiągnął znaczną pozycję jako malarz. Od 1910 r. współpracował z teatrem irlandzkim, był jednym z twórców teatru Repertory w Dublinie.

Był znaną postacią w świecie teatru – pisał i wystawiał sztuki i spektakle teatralne. Opuścił Irlandię pod koniec 1913 r; brał udział w pierwszej wojnie światowej, w czasie której znalazł się w Moskwie,  gdzie reżyserował w Teatrze Polskim.

Kazimierz markiewicz

 

Kornel Makuszyński  o Kazimierzu Dunin Markiewiczu

Po wojnie wrócił  do Warszawy. Zajmował się czynnie teatrem, pisał komedie, reżyserował, malował. Pracował również jako korespondent m.in. dla londyńskiego „Daily News”. Potem nie pracował już czynnie w teatrze, zajął się pisaniem sztuk (Miłość czy pięść, Sprawa honorowa).

W ostatnich latach życia pracował w konsulacie amerykańskim.

casimir

Portret Markiewicza namalowany przez Johna B. Yeatsa (ojca poety Williama i malarza Jacka)

 

 

Był postacią bardzo popularną w warszawskim środowisku literackim i wspominany jest w wielu pamiętnikach.

Zmarł w Warszawie w 1932 roku.

 

Pat Quigley, wieloletni prezes Towarzystwa Irlandzko-Polskiego opublikował książkę  – The Polish Irishman – Polski Irlandczyk,  prezentującą sylwetkę Kazimierza Dunin-Markiewicza (Liffey Press).

Pat Quigley dotychczas wydał dwie książki: Borderland, Lovers for all Time

 

Wykład Wandy Ryan-Smolin o Kazimierzu Markiewiczu

 

Żródła: Wikipedia (portret), Irish-Polish Society (zdjęcia i obrazy), Film Polski

 

Advertisements