Ernest_Henry_Shackleton

Irlandia – strona główna

W 2014 roku odbyła się wyprawa polskiego jachtu Polonus, który popłynął śladami irlandzkiego podróżnika Ernesta Shackletona, w setną rocznicę jego transantarktycznej wyprawy.
Sir Ernest Henry Shackleton (1874-1922) to irlandzki podróżnik i odkrywca, badacz Antarktydy, otrzymał Medal Polarny a jego nazwiskiem ochrzczono samolot Avro Shackleton.
Był dowódcą wyprawy na biegun południowy w 1908 roku, musiał zawrócić z powodu braku żywności będąc 180 km od bieguna. W 1914 -16 dowodził wyprawą transantarktyczną, miał 28 ludzi na barkentynie Endurance. Statek utknął w krach i został zniszczony w odległości 160 km od Antarktydy. Ludzie zdołali opuścić statek i w szalupach ratunkowych dopłynęli do Wyspy Słoniowej (Szetlandy Południowe). Niezmordowany Shackleton wraz z pięcioma członkami załogi dopłynęli po pomoc na Georgię Południową (1200 km). Stamtąd po 36 godzinach dotarł do przystani wielorybniczej w Stromnes. Musiał pokonać wraz z dwoma towarzyszami masyw górski. Wszyscy członkowie wyprawy zostali uratowani. To było zwycięstwo Shackletona. W 1922 roku planował opłynięcie Antarktydy, niestety zmarł 4 stycznia, na zawał serca, w porcie Grytviken na Georgii Południowej. Tam znajduje się jego grób.
W hołdzie wielkiemu irlandzkiemu polarnikowi polski jacht Polonus miał dopłynąć do Grytviken. Wyprawa zaczęła się 30 lipca 2014 roku. W sierpniu, po uroczystościach „Shackleton 100″ w Plymouth jacht wypłynął na swoją trasę prowadzącą przez Lizbonę, Las Palmas, Dakar, porty Brazylii np. Recife, Rio de Janeiro do Punta del Este w Urugwaju i Stanley na Falklandach. Tam jacht miał się znaleźć w grudniu 2014 roku (7770 mil morskich), a przy grobie sir Ernesta Shackletona załoga miała być w styczniu 2015 roku.
Jacht Polonus to 14-metrowy stalowy kecz typu Bruceo o powierzchni 80m 2 żagla. Portem macierzystym jachtu jest Szczecin. Załoga jachtu
Dane jachtu i jego wyposażenie nawigacyjne – Jacht Polonus

Niestety jacht Polonus wpłynął na mieliznę u brzegu Wyspy Króla Jerzego na Antarktydzie, przy Polskiej Stacji Arktycznej imienia Henryka Arctowskiego. Jacht został uszkodzony przy ściąganiu z mielizny. W tej trudnej akcji pomagali Polakom ratownicy z Chile i Argentyny. Na jachcie było osiem osób. Nikomu nic się nie stało. Polonus został wyciągnięty na brzeg i będą podejmowane dalsze decyzje.
Załoga jachtu wróciła do Polski na pokładzie statku pasażerskiego Zaandam.

 

Wyprawa Shackleton 2014

Advertisements