180px-Maurice_obrien_de_lacy_and_family

Irlandia – strona główna

English version

Stanisław Ignacy Witkiewicz pisał 14 czerwca 1939 roku z Grodna – do żony – Najdroższa Nineczko… Dotąd wykonałem tylko portret Moryca de Lacy, który jest bardzo miły i mopsowaty. W ogóle b. jest tu dobrze i ładnie, ale nie opuszcza mnie melancholia..

Otóż ten mopsowaty Moryc to  Maurycy O’Brien de Lacy (ur. 1891 w Augustówku pod Grodnem, zm. 23 lipca 1978) – polski hrabia irlandzkiego pochodzenia, działacz społeczny. Był prezydentem Grodna  w latach 1930–1933.

Maurycy urodził się na Grodzieńszczyźnie w rodzinie ziemiańskiej o korzeniach irlandzkich – ojciec był Irlandczykiem, matka Polką, która wychowała synów w tradycji patriotycznej). Ukończył studia na Politechnice Ryskiej. W czasie I wojny światowej pracował dla Czerwonego Krzyża, był m.in. komendantem pociągu sanitarnego na terenach tzw. Nowej Rosji (Odessa) i Ukrainy. Podczas pracy poznał rosyjską arystokratkę Nadzieję Drucką, z którą w listopadzie 1917 wziął w Moskwie ślub (w obrządkach prawosławnym i katolickim), zrywając uprzednio zaręczyny. W okresie rewolucji rosyjskiej lat 1917–1918 przebywał w Moskwie, gdzie był zatrudniony w aprowizacji. W 1918 powrócił do Augustówki. W latach 1919–1920 walczył w wojnie polsko-bolszewickiej.

Miał dwóch braci: Terencjusza Terry’ego  (ur. 1885) i Patryka (ur. 1888 w Augustówku) – oficerów Wojska Polskiego.

Źródła wikipedia –

Nazwisko de Lacy nosi Pani Connachtu – Lady Egidia urodzona w roku 1205 –  arystokratka,  żona Richarda Mór de Burgha i matka siedmiorga dzieci.

Historia Rodziny O’Brien de Lacy

Advertisements